nlc.hu
Mindennapok
Nem azért születtem, hogy mások életét rendbe hozzam!

Nem azért születtem, hogy mások életét rendbe hozzam!

Olyan kérdésekre keresem a választ, hogy Mire vágyom? Mire vágyom, én, Anna, a belgyógyász, aki soha nem akart belgyógyász lenni, csak azért lett az, hogy édesapja büszke legyen rá; aki harmincöt évesen tanulja meg, mit jelent nemet mondani, hogy ahhoz joga van, mert nem azért született, hogy mások életét rendbe hozza. 

Teréz anya: ezt a jelzőt millió felütéssel megkaptam már. Volt, aki hálával aggatta rám e nevet, mások viccnek szánták, és volt olyan is, aki egyenesen baleknak nézett csak azért, mert a Teremtő túltolta bennem a segítőszándékot. Tinédzserként nem gondoltam túl a dolgot, csináltam, amit a szívem diktált: jó voltam másokhoz, segítettem, ahol tudtam.

Gimnáziumban persze folytattam:

  • felkaroltam a drogos osztálytársam, felkészítettem érettségire egy másikat,
  • ott voltam, ha valaki szakított,
  • bulikban én hallgattam a szomorú embereket a pultnál,
  • bár rettegtem a tűtől, mindig rohantam vért adni,
  • ruhát gyűjtöttem a helyi árvaháznak,
  • ebédet vittem a hajléktalanoknak,
  • meghallgattam az iskolaportást,
  • a barátnőm javára lemondtam a kis Ő-ről,
  • a kisöcsém javára lemondtam az esti programokról,
  • megvigasztaltam a buszon mellettem utazókat,
  • lebeszéltem a nővéremet az öngyilkosságtól,
  • végigasszisztáltam édesanyámmal a rákot,
  • talpra állítottam az expasimat

– és mindezt nem azért, mert valami érdemrendre gyúrtam volna, egyszerűen éreztem magamban az erőt ahhoz, hogy megtegyem – hogy az egész világot keblemre öleljem és egész egyszerűen megmentsem. Halálosan komolyan hittem benne, hogy meg tudom tenni!

Vitt előre a jóság, a segíteni akarás lendülete, kétség nem fért hozzá, hogy jó az út, amit taposok – és tudom, mit csinálok. Aztán a pofonosztásnál én is sorra kerültem, és akkorát fordultam a tengelyem körül, hogy alig bírtam felállni – én, az angyal, mindenki jótevője. Ez volt az első alkalom, hogy éreztem, valamit nagyon rosszul csinálok. Saját sebeim mellett már nem jutott annyi idő és energia másokra, mint korábban – környezetem pedig csúnyán megtorolta ezt. Nem értettem, mi történik! Tizennyolc évesen még nem láttam át az energiavámpírok, a manipulátorok, az egoisták játszmáit, rendre bedőltem nekik, és a végletekig feszültem, hogy megfeleljek. Soha, de soha egyetlen percre nem voltam képes az első helyre tenni magam, mindig mindenki bánata, fájdalma fontosabb volt, mint a saját életem.

  • éjfélkor gond nélkül autóba ültem, ha a barátnőm depresszióba esett,
  • levezettem heti ezer kilométert, hogy szüleimnek örömöt okozzak azzal, hogy velük töltöm a hétvégét, 
  • levezettem ezer kilométert, amikor édesanyámnak váratlanul (de rendszeresen) terapeutára és barátnőre volt szüksége,
  • túlóráztam (ingyen) azért, hogy a kolléganőmet tehermentesítsem, 
  • tanú lettem egy esküvőn, csak mert megsajnáltam a menyasszonyt, hogy nincsenek barátai – és ez csak néhány rám jellemző lépés, amivel tényleg kiérdemelhettem volna az évszázad balekja címet. 

Harmincéves koromig önzetlenül adtam, adtam és adtam – cserébe pedig soha nem kértem semmit. Meg sem fordult a fejemben, hogy rosszul csinálok valamit, mindössze annyit éreztem, hogy rohamosan fogy az életenergiám. Az évek múlásával lelkileg egyre rosszabb állapotba kerültem, és amikor segítségért kiáltottam, sehol nem volt az a sok ember, akiknek hosszú éveken át a kampósbotja voltam. 

Harmincöt éves koromra jutottam el arra a pontra, hogy először megfogalmaztam magamnak: Én ezt az életet nem akarom. Elfáradtam! Legyen vége! Ennyi idősen volt már annyi eszem, hogy összerakjam, ha magamon nem tudok segíteni, segítséget kell kérnem – és így történt meg az, hogy másfél év intenzív terápia után végre összeállt a kép, megértettem annak az erőtérnek a dinamikáját, amiben marionettbábuként három évtized keresztül folyamatosan rángatott tíz-tizenöt ember – és amihez a jogot bizony én adtam meg nekik. 

A felismerés nem nagyon tetszett, dühös voltam magamra, a családomra, a barátaimra, azzal vádoltam őket, hogy kihasználtak, hogy nem figyelmeztettek eléggé. Újra magamba roskadtam, hiszem a felismeréssel jött az is, hogy harmincöt éven át szinte alig éltem a saját életem – és ami a legrosszabb, ezért csakis magamat hibáztathatom! A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a segítségnyújtás olykor kibúvó is egyben: amíg mások baján töröm a fejem, nem kell felelősséget vállalnom a sajátomért, ki- és eltolhatom a döntés jogát, húzhatom, halaszthatom, hogy elkezdjek végre élni. 

Terapeutám nem hagyott túl sokáig csüggedni, stratégiát gyártottunk, megterveztük a kommunikációmat, a legapróbb részletekig kiterveltük, hogyan építhetem le okosan energiaszívó környezetemet. Nem mondom, hogy gyorsan, de közel egy év alatt beállt a rendszer, hirtelen lett énidőm, megtanultam nem mindig segíteni, és most már azon aggódhatom, hogy akkor tényleg, merre és hogyan tovább? Olyan kérdésekre keresem a választ, hogy: mire vágyom? Mire vágyom, én, Anna, a belgyógyász, aki soha nem akart belgyógyász lenni, csak azért lett az, hogy édesapja büszke legyen rá; aki harmincöt évesen tanulja meg, mit jelent nemet mondani, hogy ahhoz joga van, mert nem azért született, hogy mások életét rendbe hozza. 

Talán nincs is olyan késő mindehhez!

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top