
Mert Orhan Pamuk mindezzel együtt lebilincselő. Lebilincselő az a könyvet végig kísérő alapálláspont is, hogy Isztambul szomorú város, hogy mindenestül áthatja a szomorúság, lakóival együtt a török hüzün-érzés. Amikor erről a szomorúságérzetről ír, alkalmanként Krúdyt juttatja a magyar olvasó eszébe, jóllehet Pamuk a francia párhuzamokat ismeri és elemzi. A hüzün-érzés régi keletű a törökök világában, de különösen felerősítette a régi birodalom elveszítése, majd az egykori ragyogó fényességű oszmán múlt Atatürk által kötelezően előírt feledése. Nem oldja ezt a szomorúságot az első szerelem leheletfinom, tapintattal ábrázolt története sem, hiszen ez is szomorúsággal átitatott és szomorúan is végződik.
Isztambul a feledés kényszerétől maga is elveszett várossá vált, hiába nőtt (az agglomerációval együtt) tízmilliós megalopolisszá. Pamuk a régi Isztambulnak állít emléket, ám véletlenül sem azoknak a műemlékeknek, amelyek valahogy mégis megmaradtak, és a turisták özönét szórakoztatják. A régi Isztambul életforma volt, és végérvényesen eltűnt. Hogy aztán egy istenadta tehetség tollfolyama nyomán – legalább egy kötet elolvasásának idejéig – mégis újra életre keljen. Ezt segíti az a nagyszámú kép (metszet és fotó) is, amely eddig hiányzott a Pamuk-kötetekből. Ráadásul ez illik a legjobban az eredetileg festőnek készülő Pamuk itt ábrázolt világához.
Szerző: Orhan Pamuk A könyv címe: Isztambul – A város és az emlékek Ára: 3999 Ft Kiadó: Ulpius-ház Könyvkiadó – Budapest, 2007 Még több Orhan Pamuk-regény » |
Minden, ami könyv – könyvajánlók
könyvajánló.lap.hu
isztambul.lap.hu
törökország.lap.hu