
Az elveszett egység keresése
Pszichológiai szempontból a szerelemben azt az elveszett egységet keressük, amelyet megéltünk csecsemőkorunkban édesanyánkkal. Olyan összefonódást, ahol a kívánságainkat ki sem kell mondani, máris teljesülnek, szavak nélkül értjük egymást, és nincs konfliktus, csak a szeretet állandó áramlása.
Ahogy felnövünk, egyre gyakrabban szembesülünk a valóság korlátaival, hiányt szenvedünk, megsebződünk, és ezeket a nehézségeket eltemetjük magunkban, majd felnőttkorunkban hősies és nagyrészt tudattalan kalandra indulunk, hogy megtaláljuk a Nagy Ő-t, aki minden sebünkre gyógyír, és a hiányainkat kiegészíti.
Csodás ígéret ez, számtalanszor hallottam boldogtalan klienseimtől, hogy csak a párkapcsolat hiányzik az életükből. Ha megtalálnák a megfelelő személyt, minden rendben lenne. És valóban, ha megtalálják a „megfelelő” személyt, be is köszönt a boldogság, szerelem szövődik, házasságok köttetnek, gyermekek születnek. A tökéletes társat, az Igazit onnan lehet felismerni, hogy félszavakból is értjük egymást, nincsenek viták, csak a szerelem áramlása, a másik pont abban egészít ki, amiben hiányaim vannak, és persze minden másban csodálatosan hasonlóak vagyunk. Ismerős igaz? A másikra vetítjük mindazt, ami bennünk elfeledve él. Újrateremtjük azt, ami után vágyódtunk.
Csalódás, az illúziók halála
Pár év elteltével azonban beköszönt az „érzelmi elhidegülés”, amely nem más, mint a kivetítés gyengülése. A másik már nem tud elég semleges vetítővászon lenni, akire eddig az álmainkat vetítettük. Kezd zavaróvá válni, hogy mégiscsak különbözünk, hiába szeretném belelátni a másikba a „tökéletes férjet-feleséget”, nem sikerül.
Az eddig jól működő kapcsolat hatalmi harccá alakul, mindkét fél kétségbeesetten próbálja képviselni az érdekeit. Követelni kezdjük a másiktól, hogy teljesítse azt, amit ígért, tegyen minket boldoggá! Ebben a harcban azonban nincsenek győztesek. Ugyanis ha valaki nyer, a másik veszít, és kialakul egy egyensúly, amiben többé nem a szerelem, a szeretet érzése köti össze a két embert, hanem a hatalmi erők egyenlőtlen eloszlása. Ha pedig nem sikerül egyensúlyt kialakítani, felborul a házasság az örök elégedetlenség és feszültség miatt. Gyakran a hatalmi harcok idején megjelenik egy harmadik, egy új jelölt a „tökéletes” szerepre. Valaki, akire újra kivetíthetjük a vágyainkat, és mindent újrakezdhetünk. Az újrakezdés azonban gyakran azt jelenti, hogy megismételjük ugyanazokat a köröket, amiket az előző kapcsolatunkban lefutottunk.
Hol a kiút az illúziókból?
Ahogy a serdülők a szülőktől, úgy a párok is eltávolodnak egymástól az illúziók elvesztésének idején. És ha nem okoznak egymásnak túl nagy sebeket, és tanulnak önmagukról, felelősséget vállalnak a saját álmaikért, van út a visszatérésre. A serdülő pár év elteltével, saját felnőtt életének megtapasztalásakor meglátja a szülőben a hozzá hasonló másik felnőttet, és újra megismerkedhetnek, most már illúziók nélkül, szabadon. A párkapcsolatban a házastársak friss szemmel megláthatják a másikat, mint idegent, és dönthetnek úgy, hogy megismerik, és akár egy szeretetteljes, boldog párkapcsolat is alakulhat két egyenrangú, önmagáért felelősséget vállaló felnőtt között. Itt már a kérdés nem az lesz, hogy ő hogyan tesz engem boldoggá, hanem hogy én hogyan teszem magam boldoggá, és ezt hogyan tudom megosztani vele.
A szavazók többségének véleménye szerint:
Igen!
Mit tehetünk?
A szerelem ellen szerencsére semmit. Megtörténik, és meg is kell történnie, hiszen a lelkünk mély boldogság utáni vágya így teljesülhet. A párkapcsolatunkért azonban rengeteget tehetünk, elsősorban azáltal, hogy önmagunkat fejlesztjük, próbáljuk felszínre hozni tudattalan részeinket, megélni álmainkat, és felelősséget vállalunk a saját boldogságunkért. Fontos az is, hogy tudjunk róla, a projekció gyengülése mindenképpen bekövetkezik, vele együtt az eltávolodás is, ez azonban nem jelenti feltétlenül a kapcsolat végét. A tudatos szülők is felkészülten várják a serdülőkort, és megértik, hogy a gyermek eltávolodása szükségszerű, de nem végleges. A házasságban az „érzelmi elhidegülés” megjelenik, de ha csalódottságunk okát önmagunkban keressük, és aktívan teszünk a saját változásunkért, van mód az egymásra találásra, most már illúziók nélkül, mégis boldogan.