

Tudjuk, hogy minden második házasság válással végződik. De az talán meglepő, hogy manapság az egyik leggyakoribb válóok a Facebookon való flörtölés: – legalábbis szavak szintjén – sokan túllépik a határt. Ennek következményeként pedig elszabadulnak az indulatok, a házastársak nem ritkán az üzenőfalon, ismerőseik szeme láttára indítanak háborút, nyilvánosan lejáratva egymást. A látványos harcba esetleg a barátok is beavatkoznak, ezzel tovább szítva az egykor összetartozók közötti gyűlölködést. De a facebookos megszégyenítésnél is van rosszabb húzás.
A nők sokszor azzal hibáznak, hogy nem döntenek időben. Érthetetlen, hogy a pszichikailag vagy akár fizikailag is bántalmazott nők nagyon nehezen szánják rá magukat a válásra. Gyakori, hogy három-négy alkalommal is eljönnek, hogy kezdjük el az eljárást, utána pedig visszamondják, aztán néhány hónap múlva, amikor megint eldurvul a helyzet, ismét nekikezdenének. Egy pszichológus úgy magyarázta nekem, hogy a bántalmazott nők önbecsülése az idő előrehaladtával egyre csökken. Egyre kevésbé érzik, hogy egyedül képesek megoldani a mindennapi feladatokat, ezért félnek kilépni a kapcsolatból. A férfi ilyenkor elhiteti velük, hogy nem jó anyák, csapnivaló feleségek, csúnyák és buták.
![]() |
Az ügyvédnő elmondása szerint megdöbbentőek azok az esetek is, amikor látható luxusban él a házaspár – nagy ház, drága autók, nyaraló, hajó –, és amikor vagyonmegosztásra kerül a sor, akkor kiderül, hogy offshore cég vagy testvér, barát, ismerős nevén vannak az értékek. Ezek az esetek többnyire megoldhatatlanok, ha valakinek nincs komoly tőkéje, hogy felfogadjon egy magánnyomozót.
– Olyan is előfordul, hogy bár a férj házassági hűséget sértett, kifejezetten rossz néven veszi, ha a feleség beadja a bontópert. Azt kell mondanom, sajnos nem ritka, hogy valakinek belefér az értékrendjébe, hogy a családja mellett nyíltan szeretőt tartson, és bizonyos eseményeken a családdal, másokon meg a szeretőjével jelenjen meg.
Minden jó, ha a vége jó
– Előfordult, hogy a felek a válás után ismét összeházasodtak. Én erre büszke vagyok, minden ügyfelemnek el is mondom, úgy kell elválni, hogy ne égessenek fel minden hidat – már csak a közös gyermek miatt is, aki számára a két legfontosabb ember a világon a válás után is az apja és az anyja marad. Sok külföldi vonatkozású ügyem van, és elmondhatom, hogy a legtöbb külföldinek hajmeresztő a magyar családjog. Nem értik, miért nem lehet közös szülői felügyeleti jog.
Volt egy francia ügyfelem, aki több ügyvédhez is elment, mert nem akarta elhinni, hogy csak a gyermek 3 éves korától illeti meg az elvitel joga, addig az anyuka lakóhelyén kell látogatnia a gyereket. A tartásdíj mértéke is méltatlanul alacsony nálunk, sokkal inkább a gyermek szükségleteit veszik figyelembe, mint a tartásra kötelezett valós jövedelmi és vagyoni helyzetét. Méltánytalan, ha az apuka milliós nagyságrendű fizetéssel is legfeljebb 100–150 000 Ft-ot fizet, pedig nem esne nehezére ennek a többszöröse sem.