
Nem éppen új dolog! |
A növényi anyagok használata a kozmetikában a legősibb és a leginkább magától értetődő dolog. (A Kr. e. ötödik századból is maradtak ránk testápoló olajokat tartalmazó edények.) A kezdetekben távoli elődeink értelemszerűen a környezetükben található természetes anyagok kivonatát, főzetét használták mind bőrápolásra, mind sminkelésre. Később, a kereskedelem fejlődésével a távoli tájak növényeinek hatóanyagához is hozzá lehetett jutni, értelemszerűen igen drágán, ezért bizonyos összetevők csak szűk réteg számára voltak elérhetőek. A növényi mellett állati eredetű alapanyagokat is használtak, leginkább a parfümök előállítása során. Az egyre növekvő igények és a vegy-, gyógyszer-, kozmetikai ipar fejlődésével lehetővé vált a hatóanyagok mesterséges előállítása. Az újdonság ereje, a sokszor erősebb hatás, valamint a nagyban történő előállításnak köszönhető alacsonyabb árak mind azt segítették, hogy a kozmetikában elterjedtek a tudományos kutatások legújabb eredményeit alkalmazó hatóanyagok. Az elmúlt évtizedekben az életvitelünkben is tapasztalható a természetesség irányába történő elmozdulás, ennek eredményeként újra előtérbe kerültek a natúr anyagok, már-már divathullámmá erősödve. (Nem most kezdődött, 1954-ben jelent meg a Clarins növénykivonatos testápolója!) A mindig is természetes anyagokat alkalmazó kozmetikai márkák mellett mára szinte az összes gyártó kialakított natúr termékvonalat.
![]() |
Helan, Mattina aromaterápiás fürdőzselé |
![]() |
AVON, Planet Spa, japán szaké és rizs termékcsalád |
De mit jelent a felirat? |
![]() |
LOccitane Organic Garden olívás, paradicsomos tusfürdő, 3590 Ft |
BIO-garancia |
Az Európai Unióban a jogi hátteret a biotörvény-nek nevezett 2092/91/EGK rendelet biztosítja. A német Öko Test és a Kontrollierte Natur-Kosmetik = ellenőrzött természetes kozmetikum, vagy a francia Ecocert tanúsítványa is erre tekintettel kerül kiadásra, tehát ha ezt látjuk a csomagoláson, az egyet jelent azzal, hogy az általunk megvásárolni kívánt termék valóban biokozmetikum.
![]() |
![]() |
Magyarországon a biogazdálkodást az EU biotörvénye mellett a 140/1999. kormányrendelet és a 74/2004. FVM-rendelet szabályozza. Az 1983-ban létrejött Biokultúra Egyesület hozta létre a Biokontroll Hungária Közhasznú Társaságot, az ökológiai gazdálkodást folytató hazai szervezetek termékei, valamint szolgáltatásai ellenőrzésére és tanúsítására. (Az ellenőrzés nem azt szavatolja, hogy nincs szermaradvány a termékben, hanem azt, hogy nem is használtak tiltott szereket.) A biokozmetikumok előállítása során hazánkban szigorúan véve csak ezekből a gazdálkodásokból származó alapanyagot lehet(ne) felhasználni. Minden hazánkban előállított ökotermék csomagolásán, kísérőbizonylatán szerepelnie kell a következőknek: Ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó termék, ellenőrizte: (pl.) a Biokontroll Hungária Kht. HU-ÖKO-01.
![]() |
Dr. Hauschka könnyű rózsakrém száraz, vízhiányos bőrre, 5250 Ft |
Biokikötések |
Az összetevők legalább 95%-a természetes eredetű.
Ellenőrzött ökotermőhelyről vagy -gazdaságból származnak a növényi alapanyagok.
Génmanipulációtól és radioaktív besugárzástól mentes.
A védett növényeket ültetvényeken, illetve üvegházakban termesztik.
Nem tartalmaz szintetikus festékanyagot, illatanyagot és tartósítószereket, kémiai származékokat.
A méz kivételével nem tartalmaz állati eredetű összetevőket.
Nem tesztelik állatokon.
A sminktermékekben a színezékeket növényekből, ásványokból, illetve fém-oxidokból nyerik.
Bio 1×1 |
1. Bár a bio megnevezés terjedt el Magyarországon, a helyes megnevezés a jogszabályok szerint az ökológiai lenne. Európában is nagy a kavarodás, az organic mellett vagy helyett az öko, bio, eco jelöléseket is használják.
2. Mivel a növényi összetevőkkel szemben is fennállhat allergia, a biotermékekre is igaz, hogy először kis bőrfelületen próbáljuk ki őket.
3. Rövidebb a szavatossági ideje az ökotermékeknek, ezért célszerű kisebb kiszerelésben megvásárolni őket. A ritkábban használt biotermékeket tartsuk hűtőben.
4. Mindig nézzük meg az összetevőket jó tudni, hogy a legnagyobb arányban előforduló alkotórésznek kell legfelülre kerülnie. Ennek ellenére sokszor egyszerűen ábécésorrendbe teszik a felsorolást.
5. Nem igaz, hogy az ökokozmetikumnak nem lehet jó illata, hiszen bioillóolajokkal is lehet illatosítani, ám ha nagyon érzékeny a bőrünk, keressük az illatanyagtól mentes változatokat.
6. A biopiacokon vásárolt alapanyagokból otthon mi magunk is előállíthatunk biokozmetikumot.
7. A bionapozószerek döntően fizikai védelmet nyújtanak (nem engedik behatolni az UV-sugarakat a bőrbe), így nagyon fontos, hogy kellő mennyiségben és gondosan, egyenletesen vigyük fel a bőrünkre.
Gondolkozz! Hogyan lehet öko az a kis gazdálkodás, melynek a szomszédjában a nem éppen biogazda permetezőgéppel nyomja a vegyszereket? Egyik évről a másikra nem lehet biogazdálkodást folytatni azon a területen, ahol előtte műtrágyákat alkalmaztak, mert a talajból ennek maximálisan ki kell ürülnie. Biokrém műanyag tégelyben? Érdekes szemléletről tanúskodik. |