
Alapoktól!
A tőke az a pénzösszeg, amivel jelenleg rendelkezünk. Vagyis a lekötni vagy befektetésre szánt összegünk. A kamat pedig az a pénzmennyiség, amellyel a tőke (például a felvásárolt államkötvény) értéke egy adott kamatozási időtartam alatt növekszik.
A kamatozási időtartam minden konstrukcióban más és más, de mindig azt a teljes időszakot jelöli, melyre a kamat jár. Ha például Magyar Államkötvényekbe fektetjük a pénzünket, akkor 3, 5, 10 és 15 éves futamidővel számolhatunk. A fix kamatozású államkötvények évente fizetik ki a kamatot, amelynek mértéke előre rögzített, a tőkét pedig egy összegben, a futamidő lejártakor kapja meg a tulajdonos. Ha változó kamatozású államkötvényt választunk, amely általában féléves kamatperiódusú, akkor csak azt tudható, hogy milyen módon és mikor kerül sor a kamat megállapítására, de a pontos összeget előre nem tudhatjuk.
Pénzünket leköthetjük bankban is. Vagyis ha tudjuk, hogy egy bizonyos összegre (tőke) az elkövetkezendő időszakban nem lesz szükségünk, „odaadjuk” a banknak használatra, és ezért cserébe kamatra számíthatunk, hiszen biztosítottuk a bankot arról, hogy meghatározott ideig szabadon felhasználhatja a pénzünket. Az, hogy éppen mennyi kamatot fizet a bank, változó lehet.