
A már nem hordott, de még jó minőségű ruháinkat a legtöbben nem szeretjük kidobni. Ugyanolyan pazarlás, mint túlpakolni a hűtőt, aztán hagyni, hogy a drága kaják megromoljanak. A legtöbben ilyenkor a hipermarketek mellett lévő ruhagyűjtő konténerekig zarándokolunk és bedobáljuk a kinőtt, megunt, de még használható holmikat, Tesszük ezt abban a hitben, hogy az oda kerülő ruhák tényleg jó helyen fejezik be a pályafutásukat, hiszen a hatalmas fémkonténeren az áll, hogy a „használtruha-gyűjtést a Magyar Vöröskereszt támogatója, a GHL Kft. végzi”. De pontosan mit is jelent ez? Egy akkora szervezetnek, mint a Vöröskereszt, miért kell segítség a ruhagyűjtéshez? Ezeket a kérdéseket tettük fel Kardos Istvánnak, a Magyar Vöröskereszt budapesti igazgatójának.
Tisztázzuk, mi az adományozás
Tényleg karitatív?
Ez így tényleg elég szépen hangzik, adott egy cég, amelyik önként vállalja, hogy segít a Vöröskeresztnek ruhákat válogatni, tárolni és mosni, ráadásul a segélyszervezet igényeihez alkalmazkodva szállítja le a ruhákat… Jól hangzik, nem? Akkor vajon a cég miért nem volt hajlandó sem írásban, sem telefonon válaszolni az általunk feltett kérdésekre? Pedig ők lennének az egyetlen hiteles forrás azzal kapcsolatban, hogy vajon mi történik a ruháinkkal valójában. Mi lesz azokkal a ruhákkal, amelyek nem kellenek a Vöröskeresztnek?
Géprongy az év üzlete?
A cégnek ugyan feltettük az összes bennünk felmerülő kérdést többek között, hogy a konténerbe került ruhákat a Vöröskereszt kapja-e meg, és adakozóként gondolhatjuk-e azt, hogy az oda bedobott ruhák rászorulókhoz kerülnek? Ha nem, akkor mi történik a ruhákkal és hogyan segítik mégis a Vöröskereszt munkáját? De válaszokat sajnos a mai napig nem kaptunk…
Mégis hova vigyük?
Aki mindenképpen ruhát szeretne adakozni, és nem csupán megszabadulni a levetett holmiktól, az jobb, ha a kiszemelt segélyszervezethez juttatja el a ruhát. Ez persze macerásabb, mint a szombati bevásárlás alkalmával egy konténerbe dobálni a holmikat, de így legalább biztosak lehetünk abban, hogy a ruha oda kerül, ahova szánjuk. A Vöröskeresztnél és Máltai Szeretetszolgálatnál is felhívták a figyelmünket arra, hogy a ruhaadományozás az nem egyenlő a használhatatlan ruhák továbbajándékozásával. A segélyszervezetek csak még használható, tiszta ruhákat tudnak befogadni, továbbadni.
Ruhaadományozási kisokos: 1. Ne adj szakadt vagy hordhatatlan darabot! Gondolj arra, hogy levetett ruhádat más hordani fogja még! 2. Tisztított ruhát adj! A segélyszervezetnek sem pénzük sem pedig kapacitásuk nincs arra, hogy kimossák a holmikat! 3. Figyelj arra, hogy télen télit, nyáron nyári holmit adj, hiszen ha neked sincs szükséged decemberben fürdőruhára, akkor egy rászorulónak miért lenne? |