
![]() |
Még több hír a munka világából! |
Fontos és lényeges eleme a diákok nyári munkájának, hogy garanciákat kapjanak ahhoz, hogy az általuk ledolgozott idő ki legyen fizetve és a munkahelyen semmilyen atrocitás se érhesse őket – vallja Simon Balázs, az egyik országos illetékességgel rendelkező iskolaszövetkezet jogi és kommunikációs igazgatója, aki az idei szezont is a növekedéssel jellemzi. A megrendelők és a jelentkezők is egyre többen vannak, ami az előző évek tendenciáinak folytatásaként értelmezhető. A tavalyi évhez képest idén 30%-kal több a munkahely, ami megfelel a munkára jelentkező diákok számának dinamikus növekedésével – hangsúlyozza Simon Balázs, aki elmondta, hogy idén 11–12 000 nyári munkás diákot helyeznek el a gyártó és szolgáltatóipar, valamint a kereskedelem területén.
A középiskolások is aktivizálódnak
Horváth Bálint most végzi a második osztályt a Petőfi Sándor Gimnáziumban, és idén gondolt először arra, hogy a nyári szünetben legalább egy hónapot dolgozni, pénzt keresni szeretne. „Erre kifejezetten azért érzek indíttatást, mert kíváncsi vagyok a munkaerőpiac valódi arcára, amit – véleményem szerint – csak munkahelyi környezetben van esélyem megtapasztalni” – véli Bálint, aki most, a napokban járja a diákszövetkezetek irodáit a megfelelő nyári munka reményében.
Simon Balázs statisztikái szerint a 18 év alattiak 70–80%-a csak az iskolaév végén áll munkába, míg a 18 év feletti korosztály harmada év közben is dolgozik. „Sok diák – folytatja az iskolaszövetkezet jogi és kommunikációs igazgatója – nem azért jelentkezik diákmunkára, hogy zsebpénze legyen, hanem mert a szüleinek szeretne anyagilag segíteni. Ez a tendencia sajnos évről évre nő, ami inkább az ország gazdasági állapotáról fest kórképet.”
Favorit az úszómester
„Akadnak olyan munkakörök is, főleg a külső helyszíneken, a mezőgazdaságban vagy a strandokon, amelyek tanfolyamokhoz vannak kötve. Így a nyáron dolgozó diákok nemcsak munkatapasztalatot és pénzt, hanem speciális tudást is szerezhetnek. Ezen felül – folytatja Simon Balázs – amikor a diákok a tanulmányuk befejeztével kilépnek a munkaerőpiacra, az önéletrajzukban feltüntethetik a nyáron ledolgozott munkáikat, ami roppant komoly előny a semmilyen tapasztalattal sem rendelkező vetélytársaikkal szemben.”
Kattints, ha kíváncsi vagy, hogy mennyi pénzt lehet összegyűjteni diákmunkával!