
Tipikus horvát konyháról nem beszélhetünk, ugyanis a történelem során számos “külső” hatás befolyásolta a helyi gasztronómiát, de az ország földrajzi fekvése is lehetőséget ad arra, hogy a konyhája igen változatos legyen. Görög, török, magyar, de még olasz hatásokat is érezhetőek a fogásokon.
Levesben gyengék, de halban ott vannak
Kétfogásos nyaralások |
Nemcsak halból, de egyéb tengeri herkentyűkből is bő a kínálat, tintahalat, polipot és kagylót is szinte minden étteremben felszolgálnak, ezektől sem szabad félni, a legtöbb helyen ugyanis teljesen friss az áru.
Burek, csevap és a többiek
A halak mellett a frissen sütött húsok is nagyon finomak a szomszédban, sok marhát és a sertést sütnek, ezekhez paradicsomos mártást, esetleg ajvárt, vagyis sültpaprika-krémet esznek. A húsokat sem szokták agyonfűszerezni, csak só, bors és fokhagyma kerül rájuk, esetleg egy kevés rozmaring vagy kakukkfű, szigorúan olyan növények, amelyeket a kertben is megtalálhatunk.
Senki sem mehet haza úgy Horvátországból, hogy ne kóstolná meg a bureket, vagyis a horvát rétest, amit sós túróval, vagy akár hússal is tölthetnek, de a hagyományos rétessel ellentétben ezt nem feltekerik, csak rétegezik.
Most pedig jöjjön két autentikus recept, amelyet otthon is elkészíthet bárki.
Ajvár – ahogy a sztárok rovat vezetője készíti
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 2 db paradicsom
- 5 db kápia paprika
- 1 db padlizsán



Elkészítés
A zöldségeket megmossuk, a hagymát meghámozzuk, a padlizsánt jól megszurkáljuk. Beteszünk mindent egy tepsibe, majd 170 fokon elkezdjük sütni őket. Nem árt átforgatni a zöldségeket, ugyanis könnyen odakaphatnak. A paprika, a paradicsom és a hagymák hamarabb átsülnek, mint a padlizsán, ezért azokat előbb kivesszük, és a padlizsánra még hagyunk nagyjából 15 percet.
Hagyjuk kihűlni a zöldségeket, majd a paprikákról levágjuk a csumáját, és a paradicsomról, a paprikáról és a padlizsánról lehúzzuk a héjukat. Felkockázzuk, majd összeturmixoljuk őket. Hogy tökéletes állagú legyen, külön turmixolunk mindent, a hagymákat kicsit durvábbra hagyjuk. Az egészet összekeverjük, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, de lehet bele tenni pici rozmaringot és olívaolajat.
A recept gazdájának tippje: Bolondítsd meg! Az íze miatt szoktam megsütni kétmaréknyi bacon szalonnát. Ezt később összeaprítom, és ugyanúgy az összeturmixolt mártáshoz adom. Kicsit füstöst ízt kölcsönöz neki, de vegetáriánusok inkább hagyják ki ezt a mutatványt!
Aki autentikusabb módon szeretné elkészíteni, az a paprikát és a padlizsánt parázson süti meg.
Tipp: A paprika héja nagyon könnyen lejön, ha sütés után rögtön zacskóba tesszük, és néhány percig hagyjuk pihenni.
Csevapcsicsa
Hozzávalók:
- ízlés szerint só
- 2 gerezd fokhagyma
- ízlés szerint őrölt bors
- 2-3 evőkanál víz
- 70 dkg (zsíros) darált marhahús
- 30 dkg (zsíros) darált sertéshús
- 1 mokkáskanál szódabikarbóna



Elkészítés
A marhahúst és a sertéshúst háromszor átdaráljuk (ha csak száraz hús van otthon, akkor adjunk hozzá 10 dkg vesefaggyút), majd a húst összekeverjük a szódabikarbónával, a sóval, borssal és a fokhagymával. Egy éjszakán át állni hagyjuk. Másnap vékony kolbászokat formálunk belőle, és vagy parázs felett, vagy egy kevés olajon, serpenyőben megsütjük.
Friss kenyérrel befaljuk.