

Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Sose sajnáld a (családi) vállalkozásom, 1987-től folyamatosan működünk, nem ez az első válság, és garantálhatom, nem is az tuolsó...
Nyilván te magasabb szinten állsz, mint a magyar és német professzoraim anno, így nem is vitázhatok veled egyszerű kivitelezőként (még akkor sem, ha a szakvizsgám egyik bázisa a vitatémád)
A mészvakolatokat (de ezt te nyilván jobban tudod) nem sok választja el a gipsztől, már eleve az anyagszerkezeti, alapanyagbeli egyezőséget tekintve sem.
Ahogy te is írod, vannak szélsőségek, de se nem zuhanyzó, se nem WC a téma, hanem a gyerekszoba, azon belül is a cserépkályha kérdésköre.
/// Több okból is ülhetek itt. 1. megtehetem, senki nem tiltja, 2. éppen utalgatomom adók formájában a szocsegélyed.
Ezernyi vakolat van a piacon, ennek jó része tudja azt a hőterhelési tényezőt, amire neked szükséged van. Egyedül ami ezekkel nem rendelkezik, illetve csak részlegesen, az a CSAK cementkötésű vakolatok, amitől - a cement ridegségénél fogva - nem várhatunk el flexibilitást.
Gondolom nem nagy felületről van szó, ezért csak a kézi vakolatokat sorolom.
- (javasolt, de kihagyható) LB-Knauf Gúzoló, LB-Knauf Prémium alapvakolat (kis rétegvastagság esetén), LB-Knauf Simultán simítóvakolattal
- (általában javasolt) LB-Knauf Gúzoló, LB-Knauf Durva vakolat (0-4 mm szemszerkezettel, nagy rétegvakolatok esetén), szintén Simultán simítóvakolattal.
Az anyagok megválasztásakor nincs jelentősége a márkanévnek, a legtöbb gyártó rendelkezik finom és durva kézi vakolatokkal, illetve önálló simítóvakolatokkal (bár a legtöbb finom vakolat alkalmas a besimításra, beglettelésre is).
Anyagköltség nettó 250-1300 Ft/m2 (anyagoktól, rétegvastagságtól függ).
Kivitelezés nettó díja 700-1800 Ft/m2 (ennyiért elvárható a tisztességes munkaminőség, ide értve a környezet és a munkaterület tisztán tartását). Ha ennél kevesebbet kér a "mester", akkor az felettébb gyanús, ha többet, akkor pedig nem feltétlenül kell vele végeztetni.
Ragasztott karton esetén az anyag olyan 700-900 Ft/m2, díj 600-900 Ft/m2. Szerelt (előtét-) fal esetén az anyag jó 1000-1300 Ft-tal több, a díj pedig 600-700 Ft-tal.
Köszi a kimerítő választ.
Esetleg nem tudsz ajánlani megbízható, hőálló vakolatot, amivel a cserépkályha körüli falat vakolni lehetne? Szerinted ezzel a vakolattal elkerülhető a falon a hőtágulás miatti repedezések elkerülése? Létezik olyan hőálló, de egyben flexibilis vakolat, ami nem repedezne meg?
Ebbol elsz - nem sokaig , mert a valsag meg nyugaton is elsosorban az eptkezeseket allitja le .
Na mondom : ebbol elsz : nem fogsz olcso es evezredek ota bevalt modszerert predikalni , az biztos...
Gipsz - most irtad egy masik helyen , hogy ha nincs szelloztetes - es szelloztetes nincs , mert leirtad : a norma ket wc huzasra , egy zuhanyozasra egy tal etel gozere eleg !! - akkor a gipsz bizonytelitodni fog vizzel , es a meregdraga viztelenito szer is lemallik es tiz ev můulva cserelheti az undorito megszurkultsarkocskat az urge...
Deellenben a malter ! az vizes , aztan kiszarad , az csak homok es mesz , megis kokemeny . Ha egy helyen lemallik , az urge megkeveri egy vodorben es bedugja a lukat
Ja! Teged es a vallakozot kirekeszti a korbol ...
Haaaat ... valsag van
// Nem a kuszob alatti kulcs reme miatt vagy fanatikus nepirto?
Mit ucsorogsz itt , munkaidoben ? //
A vakolat ! Az a legegeszsegesebb !
Bocsanat az offert
/// loverm !
Villog a boritek a gepemen .
Nem fogom kinyitni a postadat .
Nyilvanosban mondom a velemenyemet
Meg azt : az egyik hozzaszolasodban - a mi innen elhuzunk Angliaba nevuben , nagyon vered az asztalt , hogy a kommunizmusban tanultal meg dolgozni.... nanema ! a topikban , ahol gazkamraztal , 36 eves vagy . Hany eves korban tanultal Te kemenyen dolgozni - oviban ?
Manipulalsz , gyuloletet szitsz , csusztatsz - es kioktatod a nepet , mi is a disputa !
Egy disputaban eszmeket es gondolatokat cserelunk, eloiteletmentesen odafigyelunk a masik igazara , ervek es ellenervek utkoznek
De !!!
Van benne a jo es a rossz fogalma is : nem vitatkozunk rossz-ert ! A disputaban ertekekrol es elvekrol van szo , erkolcsi keretben !
A rossz ! Nem tesz normalis ember energiat , hogy "rossz"-ert nyisson disputat !
// itt arrol beszelek , hogy a topiktema egy propaganda levelrol kerdezett velemenyt - es Te , aki rogton lathattad , mirol van szo , pontrol pontra valaszoltal a propaganda levelre , legelejen sugalmaztal egy nepreteget kiirto megoldast ,es atallitottad a temat ugy , hogy a disputa arrol szoljon , milyen modszerrel lehet kiirtani egy nepcsoportot . Namost ennek a topiknak arrol kellett volna szolnia , hogy milyen eszkozokkel lehet propaganda hadjaratot inditani kisebbseg ellen . Te , szonoki kepessegeiddel es logikaddal csusztattal , manipulativ szandekkal //
A disputa , ahogy Te vegzed , az eroszakos hozzaallasoddal , az fanatizmus!
Te az igazsagodat kizarolagosnak kepzeled .
A felsorakoztatott , valotlan tenyek - mindegyikuknek 500 000 ft segelye van , mindegyikuk bodzat szed luxusautoval , mindegyikuk beltenyeszetet vegez , mindegyikuk , mindegyikuk , mindegyikuk.... sematikus egy dolog - a vilagot leegyszerusited igenre es nem-re , jora es rosszra - ez a kettosseg , nem igaz .
Ez a manipulativ szandek , reklam ill propaganda-fogas . Felrevezetsz , tudatosan ! A ***, akinel/akiben ez kikel , elvegzi azt , amit megrendel a postazo ///
Lementettem az egesz szennyet , /jo dolog , hogy .html lementheto egy pillanat alatt /, ha veletlenul , de nem hiszek benne , az egesz szegyenletes csaladirtas es a rendorseg hazudozasa nem lesz eltusolva es a gyuloletkeltes ellen is tenni kezdenek , akkor tanuskodom , felterjesztem ezt a szegyellnivalo szart , elrettento peldaul ////
Ezt 20 év tapasztalattal sem jelenteném ki ennyire egyszerűen.
A szárazvakolatok sem egészségesebbek a kasírozott kartonnál... A hagyományos vakolatokra a szükséges adalékok és kötőanyagok miatt ugyanez érvényes. Repedezés (általában) nem a vakolat hibája, hanem a falazaté. Ugyanígy a falazattól függ a vakolat szellőzése, no meg persze az életvitel-kultúrától, ez utóbbi felelős sok esetben a penészedésért.
Ha valamire nem jellemző a penészedés, az éppen a gipszkarton (hiszen hőhidakkal, felületileg feszült lecsapódási pontokkal nem érintkezik közvetlenül, a felületi párát maga a papírkasírozás felfogja, illetve építési vízzel nem telitődik).
Alap esetekről beszélek. A gipszkarton rendszerek építésének vannak szabályai. Ha ezeket ismered, akkor akár magad is elkészítheted. Ha van kézügyességed, akkor akár a vakolatot is (számtalan előkevert száraz habarcs létezik). Mindkét technológiának megvannak a sajátosságai.
Gipszkartont gyorsan, viszonylag egyszerűen elkészítheted. Ha előtétfalat készítesz belőle, akkor sokkal drágább lesz a vakolatnál, ráadásul sérülékenyebb, hangosabb (pláne rezgéscsillapító nélkül), illetve nem megfelelően tartós. Ragasztotttechnológia jelentősen olcsóbb, de speciálisabb szakértelmet kíván.Kivitelezési idő, beleértve a felületképzést, sokkal rövidebb. Mindegyik gipszkarton hőálló, de neked tűzvédelmi karton kell, ami jelentősen drágább a normál kartonnál.
Vakolat lassabban készül el (pl száradási idő), több kényelmetlenséggel jár (nedvesség, kosz, szagok, stb), ellenben tartósabb. Felületképzést illetően a vakolat hosszabb átfutású (kivitelezési idő, száradás), célszerű teljes felületen glettelni.
Dönteni neked kell...
Ha tudsz jobbat, ne tartsd magadba!
A vakolat a legegeszsegesebb - a fallal levegozik , kitagul es szarad repedezes es peneszedes nelkul , lemeszelve a legesztetikusabb es a leghygienikusabb . Olcsobb es konnyen karbantarthato
// / off : loverm!! Lattad ? a topik , ahol uszitottal eltunt ! Kitoroltek a moderatorok a tegnapi tragikus , vilagraszolo szegyen miatt : tenyeket takar a rendorseg ... persze te mosod kezeidet - csak szitod a tuzet , akinel nem talasz suket fulekre , az meg elvegzi amit sugalmazol. ///
Kedves gipszkarton szakértők! Nálunk egy gyerekszoba vár arra, hogy eldöntsük vakolat vagy gipszkarton. Én a gipszkarton felé húzok, mert s.k is elkészíthetnénk és nem függnénk holmi mesterek szeszélyeitől, de nehezíti a döntést, hogy van egy cserépkályha is a falban (két szobát fűt). Szerintetek, ha aköré hőálló gipszkartont használnánk, az jó megoldás lenne?
Jól mondod a bandázsszalagot. Sajnos kevés mester akarja valamiért használni, pedig fontos, ugyanis valóban meg tudja akadályozni a dilettációs mozgásból eredő repedéseket is.
A gipszkartonnál az összeillesztésnél lehet bandázsszalagot használni. Elviekben minden berepedhet, ez adott ember szakértelmétől függ, pl milyen arányban keveri ki a glettet, vagy milyen technikával és hányszor hodja fel.
Gipszkarton helyett még Ytongban is gondolkozhatsz kedves topicnyitó.
Amúgy szerintem evidens, ha kőművest kérdezel meg, hogy vakolás vagy gipszkarton, akkor maga felé fog hajlani a keze és arra voksol, amiből neki van munkája, pénze.
Nem kell félni az újabb anyagoktól, járd kicsit körbe a témát, használd a google-t, kérj prosikat, olvass át ezt-azt, és a saját igényed, pénztárcád szerint meg tudod majd hozni a megfelelő döntést.
Sok minden rosszat olvastam itt a gipszkartonról, aminek kb. a fele nem igaz.
Huplinak nem szabad lenni az illesztéseknél, mert
- egyrészt ha gyári illesztés, akkor a szélei ott vékonyabbak és abban ül meg a glettanyag
- másrészt, ha vágott él, akkor ott be kell fózolni, ún. ékalakot vágni a szélébe és így oda tud menni a glettelés
A repedezés ellen van a bandázsszalag (v. üveghálós szalag néven lehet kapni sok helyen), ezt kell felragasztani az illesztésekhez és erre kell ráglettelni.
Ennek is kell egy pár nap száradási idő, és utána újra kell glettelni és megcsiszolni.
3-féle karton létezik:
-sima, normál szobákba való
- zöld, ún. impregnált karton, amiket vizes helyiségekbe raknak
- piros, tűzálló karton, amit kémények, kandallók köré szoktak tenni.
A fürdőszobában nem szabad leesnie a csempének és a fugának sem, erről nem a gipszkarton tehet, hanem a burkoló "mester" és az anyag, amivel dolgozik.
A fürdőben az éleket szintén szalagozni kell, vízzáró szalaggal (elég borsos ára van kb. 1000e Ft/m). Ajánlott vízszigetelés ellen lekenni a fürdő azon részeit, ahol jobban éri a víz, mint mondjuk a zuhanyzó, kád környéke. Létezik már az összes nagyobb gyártónak ilyen kenhető szigetelése (Mapei, Cimsec, Ceresit stb.).
A gipszkartonba ugyanúgy lehet szekrényt csavarozni, képet feltenni stb, mint a téglafalba, csak a megfelelő csavar kell hozzá. (1 dübel 70 kg-ot bír el a gipszkarton falban) Ahová tudod, hogy nagyobb terhelésű dolog menne, ott érdemes aláerősítést rakni pl. gerendából.
És mindezeket onnan tudom, hogy könnyűszerkezetes házunk épült és belülről csak gipszkarton burkolata van.
Nekünk betongerenda lesz.
Szerintem oda gipszkarton megy nekünk is.
mi az uj házat ugy csináltuk h a falak vakolva vannak a plafon pedig gipszkarton... szerintem jó... de nálunk a gipszkarton plafon azon megfontolásból volt h fafödém van és bonyolultabb lett volna vakolni...
szia!
Bármelyiket választod a lényeg adjon garanciát a "szakember"
!
Jól kikérdeznélek mert itt sok rosszat írnak a gipszkartonról.
Vagy lehet ,h tavasszal léne beszélnünk mert nekünk még csak most kezdik a tetőt rakni és úgy néz ki csak tavasszal érünk belülre, szóval a fürdőszobátokra lennék kiváncsi.
Még nem penészedik és fenn van a csempe is?
Szia!
Mi tavaly építkeztünk és gipszkartont raktun minden hová! Nekünk bevált, és jól is szigetel!
Köszönöm!
Egyébként Porotherm 38HS a fal.
Vakolás lesz ebből úgy látom!
A gipszkarton illesztes egyszeru, massza - papir bele massza lecsiszol es elvileg nem kellene hogy latszodjon az illesztes. A papir megakadalyozza a mozgasok miatti repedest is.
Hello,
Ha ennyire benne vagy én is kérdeznék egy nagyon hasonlót mert ugyan ebben a dillemmában vagyok mint a topik indító és mindenki mást javasol.
Szóval nekünk nem poroterm hanem mátraterm 30-as téglából épült a házunk és borzalmas minőség össze vissza törött és 1 egyenes felülete sincs én ezért gondolom a gp talán jobb lenne és félet ,h a kőmüvesek mivel nem az ők pénztárcája bánja hajlamosak jó vastagon vakolni. (persze a gépi vakolás az más)
De ha ketten a párommal tennénk fe a gp-t a munkadíjjat spórolnánk.
Szerinted??
Szia!
Mint szakmabeli és mint egy saját építkezésen frissen túllévő írok néhány infót, ezek alapján talán könnyebben döntötök, nektek mi a fontosabb:
Valószínűleg a gipszkarton anyagilag kedvezőbb.
A ragasztott kartonba rögzíteni polcot, szekrényt stb. elég macerás, hupog is - ha ezt valaki nem szokta meg, nagyon zavaró tud lenni. Az illesztéseknél lévő huplinak nem szabadna látszani, ha mégis, az a festő hibája - nem glettelt jól.
A karton felületnek talán jobb a hőérzete, ami panelnál sokat számít, ám új építésű háznál a megfelelő hőszigetelő falazat esetén nem igazán mérvadó.
Ezen kívül ha sürgős a költözés, a karton borításnak nincs száradási ideje, rögtön lehet glettelni-festeni, míg a vakolatnak száradni kell pár hetet.
Tetőtérben a felső borítás úgyis általában gk, így ott lehet, hogy érdemes a falat is azzal borítani, a hőmozgások egyenletessége miatt.
Ami még számíthat: a vakolat 1-1,5 de max 2 cm vastag, míg a borítás a ragasztóval együtt min 2,5, ami így nem tűnik sok különbségnek, de ha emiatt nem fér be a hűtő vagy a kád a helyére, bizony, bosszantó lehet.
A gipszkarton mindig is jobban mozog, mint a vakolat, a csempézésnek is jó minőségben kell készülnie, hogy ne essen le a falró, illetve hogy a fuga ne kezdjen el peregni.
Utoljára jutott eszembe, pedig talán a legfontosabb dolog: a modern falazóelemek (pl Porotherm tégla) függőleges fugáiba nem kell habarcs a falazáskor, így ott nem légzáró. A külső és belső vakolat zárja be ezeket a réseket, így nem fog szelelni. Ha karton van belül, nem zárod a réseket...
Remélem, tudtam segíteni! E
Köszönöm!
Vakolat!
A gipszkartont után még az illesztéseknél glettelni kell, ami később berepedhet vagy le kell minimum tapétázni festés előtt.. nálunk az oldalfala most lett gipszkarton, mivel hőszigeteltünk a tetőtérben, a válaszfalak vakolatosak, de a gipszkarton miatt le kell majd tapétázni.. gyorsan szárad!!! ne aggódj!
Itt vannak épitkezös lányok:
http://www.nlcafe.hu/index.php?id=1057&fid=441&topicid=134020
Megkérdezheted a véleményüket, sok ház épült/épül.
A kőműves szerintem nagyon jó.
Csak attól félek, hogy a vakolás sokáig szárad, mi pedig max. decemberben költöznénk. Mondjuk még olyan melegek vannak!
VAKOLAT!!!
Nálunk gipszkarton van, és a mögötte lévő üreg ezerszer jobban vezeti a hangot fel-le-oldalt, mint a panelben a fűtéscső. Az első emeleten hallom a negyedik emeletiek minden lépését, a gyerekek üvöltését.
A vakolás lassúbb, de sokkal jobb hő- és hangszigetelő.
És a gipszkartonból sosem lehet szép, egyenletes nagy sima felületet csinálni. Az illesztéseknél mindig lesz egy kis huppanat.
VAKOLAT... ha rám hallgatsz.
Szia!
Nem tudom mennyit tudok neked segiteni, de azert megprobälom! Mondjuk mi panelban lakunk, de!!! Tavasszal gipszkartonoztuk le a gyerekszoba falät(a legszelsö fal, a külsejet nem vedi semmi, tehät az a szabadba nez..), es tapasztalatbol mondom, hogy ott ilyenkor a nayg melegben is sokkal elviselhetöbb az idö! Nem tudom telen milyen lesz, de ällitolag akkor meg melegebb lesz, vagyis telen füt, nyäron hüt a logikäja! Näunk eddig bevält, cseppet sem bäntam meg!
Remelem tudtam segiteni, bär biztosan lesz olyan forumozo, aki tuti tippet tud adni!